Těžba bitcoinů

Jak vzniká bitcoin ?

Bitcoiny si může doma vyrábět každý, pokud má dostatečně výkonný počítač s lepší grafickou kartou. V dnešní době jsou už grafické karty opravdu málo, protože investice do nich se vám vrátí až za dlouhou dobu. Grafické karty nahradil hardware, který nese jméno ASIC – tento hardware je stvořený přímo pro těžbu bitcoinů a nic jiného taky neumí. Samozřejmostí k těžení je připojení na internet.K dolování Bitcoinů ( BTC ) lze používat různé open source minery. Miner je software, který vypočítává šifru nového BTC. Algorytmus umožnuje vytvořit 21 miliónů BTC. To je konečná částka. Nehrozí tak inflace jako v případě tisknutí papírových peněz. Platby lze provádět již od 0.00000001 BTC (8 desetinných míst). Což může dát více než je americký dolarů (USD)

Jak začít těžit:

Pokud chcete začít těžit bitcoiny máte na výběr ze dvou možností. Buď si hardware na těžení koupíte a nebo si ho necháte pronajmout. Nevýhodou svého koupeného hardwaru je žraní elektřiny. Existují ASIC zařízení do USB, které dokaží natěžit od 336mH/s do 5GH/s tyto USB minery mohou žrát okolo jen 2.5W. Pokud se ale chystáte do větší investice, například 300GH/s tak vám váš ASIC miner bude žrát okolo 500W. Pokud chcete jít do vlastního hardwaru musíte také počít s tím že vám pojede 24hodin denně, protože pokud zařízení vypojíte a blok bude chvilku poté dotěžen nedostanete žádný podíl z tězby. Druhá nevýhoda je že se vám zařízení může porouchat a tím vaše těžba končí, proto bych doporučil si to pořádně promyslet a propočítat.

Pokud jste si pořídili svůj hardware, je třeba si vybrat organizaci, neboli tzv. pool, pro který budete těžit. Osobně bych doporučil mining.bitcoin.cz. Jakmile se zaregistrujete v poolu, je potřeba si v účtu vytvořit workera, přidělit mu heslo a tyto údaje vložit do GUIminera.

Pokud vás neláká kupovat si domu žádný Hardware, máte tu možnost nechat si ho pronajmout. V dnešním kurzu 1.2.2014 vás vyjde 1.6GH/s na 1000Kč. Společnost, která tohle produkuje bere platby pouze v Bitcoinech. Pokud chcete zainvestovat, bude dobré si nejdříve převést peníze na bitcoiny (osobně doporučuji www.simplecoin.cz). Poté stačí spustit registraci kliknutím na můj banner, který ukazuje moje aktuální statistiky. Pak už jenom přeposlat určitý počet bitcoinů a začít těžit (můžete si koupit libovolný počet hashů např 0.65864GH/s). Z každého určitého bloku, který vytěžíte budete mít určité fee (provizi), která je ovšem minimální a téměř nepoznatelná a posledním háčkem je platba za převod výdělku do vaší peněženky a to 0.001 BTC. To znamená že se vám nevyplatí přeposílat peníze každý den. Pokud se vám ovšem zařízení porouchá okamžitě vám tam zapojí nové.
CEX.io

Tato společnost tvoří 25% všech „těžařů“ z celého světa.

Nad těžbou lze také přemýšlet jako nad loterií. Těžaři a jejich počítače připojené do Bitcoin sítě se snaží najít řešení určitého matematického problému (potvrzování transakcí a zvyšování bezpečnosti).
Pokud miner úspěšně najde řešení, vytvoří tak nový blok, za který mu náleží odměna. Do prosince 2012 byla odměna za vytvoření nového bloku 50BTC. Každé 4 roky je tato odměna snížena o polovinu.
Těžba také tvoří ekvivalent loterie a zajišťuje, že žádný jednotlivec nemůže jednodušše přidávat nové bloky jak se mu zachce. Tímto způsobem nemůže žádný jednotlivec kontrolovat co je a co není vloženo do blockchainu.

Zde si můžete spočítat kolik vám vaše investice bude vydělávat: calculator 1 nebo calculator 2 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *